O orchestru
Historie
Dechový orchestr Základní umělecké školy Uničov byl založen již v roce 1956. První veřejné vystoupení, pod taktovkou p. uč. Josefa Pavlovského, se uskutečnilo při oslavách 1. Máje a prvního velkého úspěchu dosáhl orchestr o měsíc později na krajské přehlídce hudebních škol. Uničovská dechovka se zde stala středem pozornosti a inspirovala k zakládání dechových orchestrů na ostatních školách. V roce 1958 měl orchestr 37 členů a po vítězství v krajské soutěži, 6. září 1959, bylo jeho vystoupení na dožínkových slavnostech v Náměšti na Hané dokonce filmováno a vysíláno v televizním programu.
V 60. letech se na postu dirigenta objevili pánové František Mlynář ml. a František Mlynář st., orchestr byl dokonce na čas rozdělen na dva soubory. V polovině 70. let zastihla orchestr krize ? nedostatek hráčů. Od roku 1978 pod vedením Františka Mlynáře ml. však orchestr opět úspěšné koncertuje. V roce 1988 natáčel pro Československý rozhlas Ostrava.
Roku 1992 navázal orchestr spolupráci se Souborem písní a tanců GRZEŚ z polského města Puławy, kam uskutečnil svůj první zahraniční zájezd. Spolupráce se zahraničními orchestry pokračovala v roce 1994, kdy se nejprve v lednu v Uničově uskutečnil společný koncert s orchestrem Heebn z Holandska a poté v březnu orchestr opět vyjel do Polska u příležitosti oslav 10. výročí založení souboru GRZEŚ. Do konce školního roku stihla ještě dechovka, kterou v té době tvořilo 40 členů, zavítat do švýcarského Seelandu.
Konec 90. let byl plný změn. Po jednoletém spojení s Dechovým orchestrem Haná, v roce 1997?98, se ve vedení orchestru vystřídali Mgr. Oldřich Hliňák, František Mlynář ml. a Bořivoj Matulka. V říjnu roku 2000 proběhlo soustředění se švýcarským orchestrem Jugendmusik Seeland Walperswill, jehož vrcholem byl společný koncert v uničovském kině.
Současnost
Novodobá historie orchestru se začala odvíjet ve školním roce 2001?2002 s příchodem nového dirigenta, Jaroslava Volocha. Hned během prvního roku jeho působení se orchestr úspěšně zúčastnil festivalu Čermákovo Vysoké Mýto a Festivalu dechových orchestrů v olomoucké Redutě. Hudební skladatel Jan Pavel dokonce po našem olomouckém koncertě vstal a začal provolávat ?BRAVO?!
V následujícím roce si orchestr, nyní již oblečen do nových obleků, zopakoval účast na festivalech ve Vysokém Mýtě i Olomouci a přidal k nim ještě festival Pravečkův Lanškroun. V témže roce orchestr spolupracoval s brněnským skladatelem Mojmírem Bártkem. V červnu absolvoval soustředění se souborem GRZEŚ v polských Puławách.
Ve spolupráci orchestr pokračoval i ve školním roce 2003?2004, kdy po lednové návštěvě Poláků v Uničově zavítal na oplátku orchestr v březnu do Polska. Zde se zúčastnil oslav 20. výročí založení GRZEŚ, v jejichž rámci se konaly dva galakoncerty, oba nahrávány rozhlasem a televizí Puławy. Uničovský orchestr také získal první zkušenosti s natáčením v hudebním studiu ? nahrál podklady k tanečnímu vystoupení. Vrcholem tohoto roku se však stala účast na mezinárodním festivalu Young2004Prague. Zde orchestr, snad i díky osobní spolupráci se skladatelem Evženem Zámečníkem, dosáhl na Zlaté pásmo a Cenu za nejlepší interpretaci povinné skladby.
I v následujích letech se orchestr nadále prezentoval jak v regionu, tak na různých mezinárodních festivalech a soutěžích. Mezi jeho další úspěchy dozajista patří Stříbrné pásmo na Mezinárodním festivalu dechových hudeb Praha 2005, kde obstál v konkurenci ?dospělých? orchestrů.
Úspěch z festivalu Young2004Prague obhájil také v roce 2006 ? dosáhl ocenění Zlaté pásmo a vítěz kategorie dechových orchestrů a dirigent, Jaroslav Voloch, obdržel cenu za Nejlepší dirigentský výkon. V červnu téhož roku se pak orchestr zúčastnil prestižního mezinárodního festivalu FIJO Cheb, kde se mu dostalo pocty pochodovat v čele tradičního slavnostního průvodu městem.
Počátkem školního roku 2006?2007 oslavil orchestr jubilejním koncertem 50. výročí svého vzniku. V květnu 2007 uspořádal v uničovském kině přehlídku mláděžnických dechových orchestrů pod názvem Uničovské hudební jaro 2007, kde se kromě dvou uničovských představily i orchestry z Přerova, Olomouce a Chlumce nad Cidlinou. Orchestr se v tomto roce představil také na mezinárodních festivalech Vačkářův Zbiroh a Evropa hraje Kmocha v Poděbradech. 14. června pak přivítal na zaplněném uničovském náměstí prezidenta České republiky Václava Klause s chotí.
Článek shrnující školní rok 2007/2008 si můžete přečíst zde.
V letošním roce hraje orchestr i nadále pod taktovkou Jaroslava Volocha, má 50 členů s věkovým průměrem 17 let. Kromě koncertů v blízkém okolí se na jaro a hlavně konec školního roku rýsuje několik akcí v zahraničí. Více aktualit v sekci ?aktuality?.